Broncos Who Found Their Fit

Arts and Sciences  |  Aviation  |  Business  |  Education and Human Development  |  Engineering and Applied Sciences  |  Fine Arts  |  Health and Human Services | University Studies

To add your Spotlight, start here

Arts and Sciences

Dillon Buckland, organizational communication

Kyle Caldwell, communication

Jeff Carroll, health care administration

Ciara Coleman, nonprofit leadership and administration

Mary Sajini Devadas, chemistry

Christianna Dolph, public relations

Lauren Doorlag, public relations

Roxana Gamble, Spanish; anthropology

James Hentig, biology

Tori Juenemann, public relations

Shannon Kelly, organizational communication

Nicole Kragt, organizational communication

Ruthann Lapham, organizational communication

Matthew Lawrence, political science; organizational communication

Arlene Nelson-Donders, communication

Lexus Ramsey, communication studies

Samantha Sandler, English

Chris Sell, organizational communication; English

Jenny Steiner, organizational communication

Nayibe Tavares-Abel, political science and French

Christopher Tremblay, public relations; organizational communication

Nathan Wira, community and regional planning

Alexa Zmich, communication and international studies

Aviation

Shelby Jordan, aviation maintenance

Amy Padesky, aviation flight science

Laura VanDonkelaar, aviation flight science

Business

Trevor Brody, computer information systems

Linda Crosby, marketing

Layla Farwana, integrated supply management

Ali Gossen, food and consumer package goods marketing

Kristin Kinney, human resources management; computer information systems

Rob Koets, sales and business marketing

Todd Mulder, finance

Samantha Oleson, food and consumer packaged goods marketing

Jessica Smith, computer information systems, business

Meredith Tarrant, food and consumer package goods marketing

Education and Human Development

Lindsey Atwell, family consumer science and addition science

Andrea Blohm, textile and apparel design

Rosie Capps, educational leadership; creative writing

Christianna Dolph, textile and apparel studies

Adam Fry, physical education

Ciji Gamble, counseling psychology

Tyler Gilland, secondary education

Anastasia Lopez, educational leadership

Randy Ott, educational leadership

Erin Patrick, educational leadership

Evan Pauken, educational leadership

Megan Pauken, educational leadership; art education

Nathan Reed, dietetics

Jill Van Hof, educational leadership

Carla Gray Weiser, organizational learning and performance

Rachel Wood, counseling psychology, secondary education

Engineering and Applied Sciences

Karthik Balakrishna, electrical engineering

Aric Beikmann, chemical engineering

Jeromy Dobbin, mechanical engineering

Anderson Egerer, mechanical engineering

Kylee Maycroft, electrical engineering

Brian McClure, engineering management technology

Santhosh Shetty Huliyurdurga Thimmaraya Shetty, electrical engineering

Courtney Stevens, industrial engineering

Herman Washington, mechanical engineering

Sonnet Woolf, engineering design technology

Fine Arts

David Alpert, theatre studies

Leah Barry, student integrated curriculum (studio art and art history)

Sadarra Fields, music education

Anthony Healy, music performance: jazz piano performance

Lauren Lawler, music therapy

Health and Human Services

 Devorah Glanz, speech pathology and audiology

Brittany Pieters, speech language pathology

University Studies

Mary-Claire Cotner, university studies