Broncos Who Found Their Fit

  • Photo of Sommer Jabar

    "I would encourage students to get into the community! Volunteer, seek our different programs, explore your choices."

    More about Sommer
  • Photo of Riley Prentice

    "I recommend getting an externship. I was offered a position on my unit because of my experience there, as an extern. It is possible to balance the work with nursing school, it’s challenging, but so rewarding." 

    More about Riley
  • Photo of Vaibhav Kakumani

    "Find internships before you graduate and be focused on the specific field. Gaining practical knowledge will help for the full-time job."

    More about Vaibhav
  • Photo of Katherine Stickels

    "Forge your own path. Be a hard worker and surround yourself with people that will build you up, teach you, and encourage you." 

    More about Katherine
  • Photo of Nate Timmons

    "Don't be afraid to try new things. Try a little bit of everything: writing, podcasting, interning. Anything you can do to help you gain experience in a multitude of ways."

    More about Nate

Arts and Sciences  |  Aviation  |  Business  |  Education and Human Development  |  Engineering and Applied Sciences  |  Fine Arts  |  Health and Human Services | University Studies

To add your Spotlight, start here

Arts and Sciences

Karl Backhaus, geosciences

Dillon Buckland, organizational communication

Chelsea Butcher, biomedical science

Elle Bodnar, general psychology 

Cody Boldt, biomedical sciences

Kyle Caldwell, communication

Jeff Carroll, health care administration

Taja Cato-Jackson, communications; gender and women's studies

Stephen Jacobson, chemistry

Ciara Coleman, nonprofit leadership and administration

Bryan Currie, geosciences

Mary Sajini Devadas, chemistry

Christianna Dolph, public relations

Lauren Doorlag, public relations

Roxana Gamble, Spanish; anthropology

Justin Gish, science education

James Hentig, biology

Brett Hershey, English

Amanda Jeppesen, English, Spanish

Tori Juenemann, public relations

Shannon Kelly, organizational communication

Doug Keto, hydrogeology

Elisabeth King, French; global and international studies

Nicole Kragt, organizational communication

Ruthann Lapham, organizational communication

Matthew Lawrence, political science; organizational communication

Autumn Lucerk, behavioral science

Elijah Meert, applied mathematics

Arlene Nelson-Donders, communication

Amanda Pastroff, psychology 

Lexus Ramsey, communication studies

Samantha Sandler, English

Chris Sell, organizational communication; English

Sheridan Steelman, English

Jenny Steiner, organizational communication

Nayibe Tavares-Abel, political science and French

Christopher Tremblay, public relations; organizational communication

Nathan Wira, community and regional planning

Jasmine Vedua, biological sciences

Alexa Zmich, communication and international studies

Aviation

Justin Bravman, aviation science and administration

Christopher Charlieraviation technical operations

Chris Desmond, aviation flight science

Shelby Jordan, aviation technical operations

Amy Padesky, aviation flight science

Kevin Stolarskiaviation technical operations

Laura VanDonkelaar, aviation flight science

Business

Trevor Brody, computer information systems

Marissa Bruno, sales and business marketing

Jessica Childs, human resource management

Linda Crosby, marketing

Layla Farwana, integrated supply management

Ali Gossen, food and consumer package goods marketing

Timothy Johnson, management

Kristin Kinney, human resources management; computer information systems

Rob Koets, sales and business marketing

Rachel Larson, computer information systems; integrated supply management

Steve Moerdyk, MBA

Todd Mulder, finance

Samantha Oleson, food and consumer packaged goods marketing

Mike Preston, MBA

Paul Roosa, accountancy

Jessica Smith, computer information systems, business

Meredith Tarrant, food and consumer package goods marketing

Nate Timmons, finance

Shannon Warren, MBA

Sam Willard, sales and business marketing

Stephen Williams, MBA

Education and Human Development

Justin Arnold, educational leadership

Andrea Blohm, textile and apparel design

Michael Buhler, mathematics education 

Rosie Capps, educational leadership; creative writing

Tom Christesen, educational technology

Dannielle Curtis, educational leadership; teaching English to speakers of other languages

Jamie Daily, special education

Christianna Dolph, textile and apparel studies

Suzanne Ehst,  English education

Adrienne Fraaza, educational leadership

Adam Fry, physical education

Ciji Gamble, counseling psychology

Tyler Gilland, secondary education

Peter GrosticK-12 educational leadership

Noreen Heikes, teaching

Sommer Jabbar, child and family development

Anastasia Lopez, educational leadership

Randy Ott, educational leadership

Erin Patrick, educational leadership

Evan Pauken, educational leadership

Megan Pauken, educational leadership; art education

Angela Pilbeam, career and technical education CTE 

Nathan Reed, dietetics

Beth Szczerowski, educational leadership

Kally Taylor, organizational change leadership

Lindsey Tocco, physical education

Jill Van Hof, educational leadership

Carla Gray Weiser, organizational learning and performance

Demetria Williams, fashion merchandising 

Rachel Wood, counseling psychology, secondary education

Engineering and Applied Sciences

Snehal Aglawe, electrical engineering

Drew Baetens, electrical engineering

Yuva Naveen Balaguru, industrial engineering

Karthik Balakrishna, electrical engineering

Aric Beikmann, chemical engineering

Sukrut Bhandare, electrical engineering

Tyler Chantrenne, mechanical engineering

Harshavardhan Reddy Dasari, electrical engineering

Jeromy Dobbin, mechanical engineering

Anderson Egerer, mechanical engineering

Brady Hostetler, chemical engineering

Abhishek Jani, industrial engineering

Vaibhav Kakumani, industrial engineering

Jennifer Komorowski, industrial and entrepreneurial engineering

Shiva Kiran Madala, industrial and entrepreneurial engineering

Kylee Maycroft, electrical engineering

Brian McClure, engineering management technology

Sandino Vargas Perez, computer science

Sagar Sable, industrial engineering

Santhosh Shetty Huliyurdurga Thimmaraya Shetty, electrical engineering

Lakshit Shrivastava, industrial engineering

Courtney Stevens, industrial engineering

Katherine Stickels, paper engineering

Lexi Stoneburner, paper engineering

Herman Washington, mechanical engineering

Sonnet Woolf, engineering design technology

Fine Arts

David Alpert, theatre studies

Leah Barry, student integrated curriculum (studio art and art history)

Sadarra Fields, music education

Anthony Healy, music performance: jazz piano performance

Nicholas Johnson, graphic design

Lauren Lawler, music therapy

Kaitlin Ridgway, music therapy

Health and Human Services

Shana'e Clark, audiology 

Earvean Diggs, social work

Amanda Frey, counselor education

Devorah Glanz, speech pathology and audiology

Nancy Honse, vision rehabilitation therapy

Ashley Kargol, nursing

Laura King, occupational therapy

Sharon Long, interdisciplinary health sciences

Brittany Pieters, speech language pathology

Riley Prentice, nursing

Anne Riddering, interdisciplinary health sciences, orientation and mobility, occupational therapy

Joško Vukušić, social work

University Studies

Mary-Claire Cotner, university studies

Sunshine Handley,  university studies

Remy Munyabera, interdisciplinary studies, concentration public  relations and French